Graham Strong Vefat Etti (1949-2018)

Bir çok kayıp Doctor Who bölümünün yüksek kaliteli ses kayıtlarını alarak günümüze ulaşmasını sağlayan Graham Strong 69 yaşında vefat etti.

1963 senesinde, Doctor Who yayınlanmaya başladığında, Graham Strong 14 yaşında bir öğrenciydi. Meraklı bir elektrik-elektronik öğrencisi olan Strong, transistörlü radyolar yapar ve komşularının televizyonlarını tamir ederdi. İkinci el banttan-banda kayıt cihazının olmasından çok mutluydu ve bu cihazı heyecan verici yeni dizinin seslerini kaydetmek için kullanmaya karar vermişti.

[attention]”Doctor Who’nun ilk bölümünü kaydedip kaydetmediğimi hatırlayamıyorum. Halen elimde olan en eski kayıt ise 11 Nisan 1964’te yayınlanan The Keys of Marinus’un ilk bölümü. Kayıtları da televizyonun üstüne koyduğum bir saksıyla hoparlörün üzerine denk gelecek şekilde sabitlediğim basit bir mikrofon (makine ile gelen) ile yaptım. Anneme de, “kayıt sırasında” odaya girmemesini söyledim.”[/attention]

The Daleks’ Master Plan hikayesinin 7. bölümünü takiben, elektronik bilgisini televizyonun ses çıkışını doğrudan kaset kaydedicisine bağlamak için kullandı. Bu tüm elektriksel güvenlik kurallarının ihlal eden ancak olağanüstü güzellikte berrak ve net kayıtların alınmasını sağlayan son derece tehlikeli bir işlemdir.

Strong, şu kayıp olan hikayelerin/bölümlerin ses kayıtlarını alan az sayıdaki ilk dönem hayrandan sadece birisidir. Buna rağmen, doğrudan televizyondan kayıt yaptığı için yüksek kaliteli kayıt alan tek kişinin kendisi olduğuna inanıyordu.

1994 yılında tesadüfen tanıştığı –BBC ile teması olan- bir Doctor Who hayranı sayesinde koleksiyonundan BBC‘nin de haberi oldu. O zamana kadar dizinin ilk yıllarında çekilen bölümlerin çoğunun ana bantları hurdaya ayrılmış ve bölümler ya eksikti ya da sadece film kopyası olarak mevcuttu. Kasetlerine özenle bakılacağının garantisini aldıktan sonra, 100’den fazla Doctor Who bölümünün kasedini BBC‘ye teslim etti.

Strong’un kayıtları Power of the Daleks gibi kayıp bölümlerin animasyon sürümlerinde de kullanıldı. Kayıtları o kadar temizdi ki, çoğu zaman BBC Arşivlerinde bulunan bölümlerin film kopyalarında mevcut olan kaliteyi aşıyordu ve sonuç olarak, dizinin ilk yıllarda yayınlanan bölümlerin yer aldığı DVD‘lerde film baskısından ziyade Strong‘un kayıtları kullanıldı.

Umut ÇEvik

Doctor Who Merkezi'nin kurucu ortağı ve baş editörü. Doctor Who izlemediği zamanlarda bir şeyler okur veya yemek yapar. Özellikle Doctor Who'ya dair özel veya saçma şeyler toplamaya bayılır. Merhaba ben Umut ÇEvik. 1995 yılının sıcak bir Haziran günü Balıkesir'in şirin ilçesi Gönen'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladım. 2013’te Almanca Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya’ya taşındım ve bu süreçte çeşitli işlerde çalıştım. Şuan ise Kocaeli Üniversitesinde Gazetecilik ve Anadolu Üniversitesinde Adalet eğitimimi sürdürüyorum. 2009’dan beri Doctor Who hayranıyım. Ve o günden beri Doctor Who’ya dair bir sürü çalışmanın içinde olmaya çalışıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olmadığına inanıyorum.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: