Graham Strong Vefat Etti (1949-2018)

Published On 21 Mayıs 2018 | By Umut ÇEvik | Ölüm İlanları

Bir çok kayıp Doctor Who bölümünün yüksek kaliteli ses kayıtlarını alarak günümüze ulaşmasını sağlayan Graham Strong 69 yaşında vefat etti.

1963 senesinde, Doctor Who yayınlanmaya başladığında, Graham Strong 14 yaşında bir öğrenciydi. Meraklı bir elektrik-elektronik öğrencisi olan Strong, transistörlü radyolar yapar ve komşularının televizyonlarını tamir ederdi. İkinci el banttan-banda kayıt cihazının olmasından çok mutluydu ve bu cihazı heyecan verici yeni dizinin seslerini kaydetmek için kullanmaya karar vermişti.

“Doctor Who’nun ilk bölümünü kaydedip kaydetmediğimi hatırlayamıyorum. Halen elimde olan en eski kayıt ise 11 Nisan 1964’te yayınlanan The Keys of Marinus’un ilk bölümü. Kayıtları da televizyonun üstüne koyduğum bir saksıyla hoparlörün üzerine denk gelecek şekilde sabitlediğim basit bir mikrofon (makine ile gelen) ile yaptım. Anneme de, “kayıt sırasında” odaya girmemesini söyledim.”

The Daleks’ Master Plan hikayesinin 7. bölümünü takiben, elektronik bilgisini televizyonun ses çıkışını doğrudan kaset kaydedicisine bağlamak için kullandı. Bu tüm elektriksel güvenlik kurallarının ihlal eden ancak olağanüstü güzellikte berrak ve net kayıtların alınmasını sağlayan son derece tehlikeli bir işlemdir.

Strong, şu kayıp olan hikayelerin/bölümlerin ses kayıtlarını alan az sayıdaki ilk dönem hayrandan sadece birisidir. Buna rağmen, doğrudan televizyondan kayıt yaptığı için yüksek kaliteli kayıt alan tek kişinin kendisi olduğuna inanıyordu.

1994 yılında tesadüfen tanıştığı –BBC ile teması olan- bir Doctor Who hayranı sayesinde koleksiyonundan BBC‘nin de haberi oldu. O zamana kadar dizinin ilk yıllarında çekilen bölümlerin çoğunun ana bantları hurdaya ayrılmış ve bölümler ya eksikti ya da sadece film kopyası olarak mevcuttu. Kasetlerine özenle bakılacağının garantisini aldıktan sonra, 100’den fazla Doctor Who bölümünün kasedini BBC‘ye teslim etti.

Strong’un kayıtları Power of the Daleks gibi kayıp bölümlerin animasyon sürümlerinde de kullanıldı. Kayıtları o kadar temizdi ki, çoğu zaman BBC Arşivlerinde bulunan bölümlerin film kopyalarında mevcut olan kaliteyi aşıyordu ve sonuç olarak, dizinin ilk yıllarda yayınlanan bölümlerin yer aldığı DVD‘lerde film baskısından ziyade Strong‘un kayıtları kullanıldı.

Like this Article? Share it!

About The Author

Ben Umut ÇEvik. 02.06.1995'te Gönen, Balıkesir'de doğdum. Lisede aldığım bilgisayar eğitimi dolayısıyla çeşitli genel ve yerel firmalarda teknisyenlik yaptım. Bu süreçte amatör olarak tiyatro ile ilgilendim. Tüm bunlarından ardından 2013 yılında Çeviribilim eğitimi almak için Sakarya'da yarı zamanlı olarak yaşamaya başladım. Doctor Who isimli İngiliz Kült televizyon serisinin büyük bir hayranıyım. 2009'dan beri diziye dair birçok çalışmanın ya başındaydım yada içinde. Resmi yada gayriresmi organizasyonlar düzenledim ve çeviriler yaptım. Tabii bunlar yaptıklarımın ve yapacaklarımın küçük bir kısmı. Şimdilerde yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Ve yapamayacağım bir iş olduğuna inanmamayı seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir